Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu to całkiem dobry pomysł na inwestowanie swoich pieniędzy i, przede wszystkim, ich pomnażanie. Wbrew pozorom inwestowanie w nieruchomości może mieć różne oblicza i niekoniecznie muszą to być lokale przeznaczone typowo pod wynajem – alternatywną formą może być inwestycja w nieruchomości przeznaczone właśnie na sprzedaż.
Spis treści:
Od czego zacząć?
Nieruchomości zlokalizowane na Starym Mieście
Nieruchomości w ścisłym centrum miasta
Jak podejść do kwestii mieszkań na sprzedaż we Wrocławiu?
Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu to dość szeroki temat. Jednak, jak w przypadku każdej inwestycji, najpierw warto na spokojnie zagłębić się w branżę i przede wszystkim uporządkować budżet – określić swoje obecne możliwości finansowe, a także ewentualne szanse na pozyskanie dodatkowego finansowania z zewnętrznych źródeł. Wstępne określenie budżetów pomoże nieco zawęzić nieruchomości, jakie mogą stać się przedmiotem zainteresowania. Szczegółowe zaznajomienie się z tematem oraz specyfiką inwestowania w konkretne typy nieruchomości pozwoli nam uniknąć późniejszych negatywnych skutków naszej decyzji, które mogą wpłynąć na stopę zwrotu z poczynionej inwestycji. Internet jest bogatym źródłem informacji, tak więc dostęp do rzetelnych danych nie stanowi problemu. W sieci znajdziemy funkcjonalne kalkulatory mogące pozwolić nam oszacować rentowność przedsięwzięcia, a także przeprowadzić zaawansowane analizy. Korzystanie z tego typu materiałów pozwoli na poszerzenie horyzontów przez początkującego inwestora, a także umożliwi mu zwrócenie uwagi na czynniki, które w początkowej fazie podejmowania decyzji inwestycyjnej są ignorowane mimo daleko idących konsekwencji.
Sytuacja rynkowa
Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najbardziej bezpiecznych form obrotu kapitałem. Ceny na rynku nieruchomości zarówno we Wrocławiu, jak i w innych polskich miastach są dość stabilne i wykazują tendencję wzrostową. Nie da się też ukryć, że zapotrzebowanie na własne mieszkanie czy dom nie słabnie, a ceny nadal są w naszym kraju niższe niż chociażby w Europie Zachodniej. Ewentualny spadek popytu na własne mieszkanie czy dom może wyniknąć z restrykcyjnych procedur dotyczących kredytowania, jednak i tu sytuacja jest obecnie dość klarowna i stabilna. Ponadto inwestycja w nieruchomości jest bardzo elastyczna w swojej formie – zysk netto możemy osiągnąć tak w wyniku sprzedaży nieruchomości, jak i jej długo- lub krótkoterminowego wynajmu. Nawet jeżeli restrykcje dotyczące kredytów zaczną rosnąć, zwiększy się popyt na mieszkania wynajmowane, w związku z czym w każdej z możliwych sytuacji inwestycja przyniesie dochód. Również finansowanie zakupu nieruchomości nie jest tak trudną sprawą, jakby się mogło wydawać – wielu inwestorów w różnym stopniu finansuje zakup nieruchomości z obcych źródeł kapitałowych, na przykład poprzez kredytowanie. Dodatkowo nieruchomości charakteryzują się najlepszym stosunkiem zysku do ryzyka – to bardzo dobra wiadomość dla tych inwestorów, którzy nie lubią niepotrzebnie ryzykować.
Jeżeli tylko podejmiemy właściwą decyzję co do wyboru nieruchomości, nie musimy się obawiać o jej sprzedaż. Jeżeli nie będziemy chcieli zajmować się procesem sprzedaży osobiście, zawsze możemy zlecić to zadanie profesjonalistom, na przykład firmie WGN za którą stoi ponad 150 tysięcy przeprowadzonych transakcji oraz 27 lat intensywnie zbieranego doświadczenia. Korzyści z powierzenia sprzedaży mieszkania specjalistom są szerokie – nie tylko cały proces zakończy się szybciej, ale też możemy liczyć na pomoc w ewentualnych negocjacjach umowy z kupującym. Agenci, analitycy, prawnicy i doradcy ds. nieruchomości pomogą nam zadbać także o bezpieczne sfinalizowanie transakcji i zwrócą naszą uwagę na szczegóły, które mogły nam umknąć.
fot. pixabay.com
Rozwijający się i stabilny rynek
Mieszkania przeznaczone do sprzedaży mogą być niezłym pomysłem na biznes i zainwestowanie środków pieniężnych. Perspektywy dla rynku nieruchomości w Polsce wyglądają bardzo dobrze. 2016 rok to rekordowy wolumen transakcji (4,5 mld złotych), dzięki którym polski rynek nieruchomości znalazł się na czołowej pozycji w regionie Europy Centralnej oraz Południowej. Deweloperzy zakończyli 2016 rok sprzedażą większą o 20% w stosunku do roku poprzedniego! Dzięki takiej tendencji ceny nieruchomości na naszym rodzimym rynku są nadal nieporównywalnie niższe niż ceny na rynku Europy Zachodniej. Niezwykle dynamicznie rozwijająca się gospodarka przyciąga również zagranicznych inwestorów. Optymistycznie malujące się perspektywy sprawiają, że zdecydowanie warto rozważyć inwestowanie w nieruchomości, zwłaszcza we Wrocławiu, gdzie chętnie przybywają turyści, studenci oraz osoby chcące się rozwijać zawodowo. Inwestowanie w mieszkania na sprzedaż w stolicy Dolnego Śląska, przy odpowiednio podejmowanych decyzjach, może się okazać bardzo dochodowe. Tym bardziej, że w 2017 roku wrocławscy deweloperzy otrzymali pozwolenia na budowę aż 13 828 mieszkań, a do użytku oddano 8 872 nowych lokali. Ponadto zgodnie ze specjalistycznymi analizami Wrocław jest miastem z jedną z największych rentowności najmu!
Atrakcyjna nieruchomość kluczem do dobrej inwestycji
Jednak w jaki sposób wyszukać atrakcyjne oferty, aby w przyszłości zwiększyć swój zysk ze sprzedaży? Przede wszystkim, jeżeli znajdziemy mieszkanie, które wydaje nam się atrakcyjne z punktu widzenia inwestora, zacznijmy od sprawdzenia MPZP (miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego). Dzięki temu zweryfikujemy informacje na temat infrastruktury danej lokalizacji, a także zapoznamy się z planami inwestycyjnymi, które są przewidziane do realizacji. Ponadto należy dogłębnie przeanalizować okolice nieruchomości – czy wokół znajdują się takie placówki jak przedszkola, szkoły, szpital, centrum handlowe, punkty gastronomiczne, place zabaw. Wszystko to potęguje atrakcyjność nieruchomości. Ważne też, aby nieruchomość leżała w okolicy dobrze skomunikowanej z innymi częściami miasta – bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych jest na wagę złota. Idealnie, gdyby do kluczowych punktów w mieście dało się dojechać bez stania w kilometrowych korkach w godzinach szczytu – rano (około 7:00-9:00) i po południu (około 16:00-17:00). Istotne jest też to, jaką sławą cieszy się dana okolica. Pożądane są dzielnice spokojne, coraz popularniejsze stają się również zamknięte osiedla będące namiastką enklaw dla ich mieszkańców. Generalnie o tym, czy warto jest inwestować kapitał w daną nieruchomość, decyduje jej lokalizacja i plany rozwojowe okolicy, w której jest położona. Ważny jest też rozkład pomieszczeń, no i metraż – Polacy najchętniej wybierają mieszkania o powierzchni od 40 do 60 metrów kwadratowych. Doceniane są nie tylko nowe, zamknięte osiedla, ale też odrestaurowane, pięknie wyglądające kamienice, które z czasem jedynie zyskują na wartości. Mieszkania warto kupować w takich miejscach i na takich osiedlach, gdzie nie jest planowana budowa kolejnych budynków mieszkalnych – dzięki takiemu zabiegowi nasza inwestycja nie będzie się „starzeć” i będzie nadal atrakcyjna dla potencjalnego klienta. Kupno mieszkania w tak zwanej „plombie” spowoduje, że jego cena może w przyszłości przejawiać tendencje wzrostowe. Warto jednak zauważyć, że odnotowujemy sytuacje, gdzie cena za metr kwadratowy uległa wzrostowi właśnie dzięki rozbudowie pobliskiej infrastruktury – mowa tu o adresach znajdujących się blisko nowo powstających udogodnień – a więc nowego centrum handlowego czy linii komunikacji miejskiej. Tego typu mieszkania znacznie łatwiej odsprzedać drożej po kilku latach i dodatkowo na nich zarobić – czasami jest to nawet kilkudziesięcioprocentowy zysk!
fot. pixabay.com
Typ budownictwa a atrakcyjność inwestycji
Na sam koniec nasuwa się pytanie, czy inwestować w mieszkania zlokalizowane nie w nowym budownictwie, a tym na przykład z lat 70., 80. lub starszym. O ile odrestaurowane, klimatyczne kamienice są fantastyczną inwestycją, o tyle w przypadku typowych bloków, zwłaszcza tych zbudowanych z tak zwanej wielkiej płyty należy się głębiej zastanowić i przede wszystkim upewnić, czy i kiedy dany budynek przejdzie rewitalizację. Na pewno znacznie łatwiej jest sprzedać mieszkanie znajdujące się w starym budynku, jeżeli tylko okolica jest atrakcyjna. Trzeba po prostu wszystko dokładnie przeanalizować. Wielu inwestorów to właśnie w tego typu lokalach poszukuje inspiracji pod inwestycje okazujące się całkiem rentownymi przedsięwzięciami. Równie ważna jest zieleń otaczająca dany budynek. Taka lokalizacja kojarzy się z bezpieczeństwem, ciszą i spokojem. Tym bardziej, jeżeli budynek znajduje się na strzeżonym, zamkniętym i nowym osiedlu. Widok za oknem ma naprawdę ogromne znaczenie podczas wyboru mieszkania, w którym spędzimy kolejnych kilka, a najczęściej kilkanaście lat, więc ten czynnik może być kluczowym dla części kupujących. We Wrocławiu znajduje się coraz więcej osiedli, w których architekci przestrzeni mocno zadbali o tereny zielone – są to mieszkania na sprzedaż na Krzykach czy Sępolnie. Mimo że obecna zabudowa nowych osiedli jest dość gęsta, praktycznie na każdym z nich znajduje się plac zabaw i tereny zielone. Na tych oferujących swoim mieszkańcom liczne udogodnienia znajdują się nawet kawiarenki zlokalizowane pośród małego parku, w których można przysiąść na leniwą kawę! Tego typu „atrakcje” znacząco podnoszą wartość inwestycji.
Czy warto inwestować w mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu we Wrocławiu?
Mieszkania na sprzedaż w Śródmieściu we Wrocławiu są atrakcyjną inwestycją z uwagi na ścisłe centrum miasta, bliskość punktów gastronomicznych i obiektów kultury, a także doskonałe połączenia komunikacyjne z pozostałymi częściami miasta. Dobrze skomunikowana okolica oraz wysoki standard lokalu są w stanie zapewnić inwestorom wysoki zysk netto – rynek jest naprawdę stabilny. Wrocław rozwija się bardzo intensywnie, toteż nikogo nie powinno dziwić to, że staje się celem również młodych ludzi chcących robić karierę w zlokalizowanych we Wrocławiu korporacjach oferujących atrakcyjne warunki pracy (a jest ich coraz więcej) czy rozwijających własne firmy. Poza stolicą i Krakowem Wrocław stanowi trzeci największy rynek biurowy w Polsce! Już niedługo zasoby powierzchni przeznaczonej pod biura i lokale usługowe przekroczą aż milion metrów kwadratowych. Co ciekawe, we Wrocławiu nie ma, tak jak na przykład w Warszawie, jednej wydzielonej dzielnicy pod lokale biurowe. Firmy są rozproszone po całym mieście. Dzięki temu inwestor, wkładając środki w nieruchomości położone w Śródmieściu, będzie w stanie zagwarantować atrakcyjną lokalizację swoim potencjalnym klientom.
fot. pixabay.com
Tereny pod inwestycje
Póki co inwestycje deweloperskie rozwijają się we Wrocławiu w błyskawicznym tempie, a mieszkania w atrakcyjnych lokalizacjach są bardzo szybko rezerwowane. Co ciekawe, mimo tak intensywnego tempa budowy nowych lokali mieszkalnych, nawet w pobliżu centrum miasta nadal jest sporo terenów niezabudowanych, które pozwalają na kolejne ciekawe inwestycje. Rynek wrocławskich nieruchomości jest jednocześnie różnorodny – znajdziemy tu mikroapartamenty, kawalerki, mieszkania z ogrodem i dwupoziomowe lokale. Do wyboru, do koloru, w zależności od potrzeb i wymagań. Oprócz Śródmieścia coraz popularniejsze są mieszkania na sprzedaż na Psim Polu czy w okolicach Fabrycznej, które do pewnego momentu nie były tak intensywnie poszukiwane. Coraz większym zainteresowanie cieszą się także luksusowe apartamenty zlokalizowane nad Odrą.
Dla studentów
Wrocław jest też prawdziwą mekką dla studentów. To wrocławskie wyższe uczelnie i uniwersytety przyciągają studentów z całej Polski i są klasyfikowane wśród najlepszych w kraju. W pierwszej dziesiątce Rankingu Uczelni Akademickich, którego autorem jest Fundacja „Perspektywy”, znajdują się Politechnika Wrocławska (swoją drogą utytułowana najbardziej innowacyjną szkołą wyższą w Polsce!) oraz Uniwersytet Wrocławski (odpowiednio na miejscach 4 i 7). Nic więc dziwnego, że Wrocław jest tak chętnie wybierany przez studentów, z których wielu chce wynająć mieszkanie. – nie wszyscy studenci szukają miejsc w akademikach, których liczba jest i tak mocno ograniczona, więc inną możliwością jest dla nich właśnie wynajem pokojów lub mieszkań, zwłaszcza w okolicach Placu Grunwaldzkiego, Ołbina, Krzyków i Sępolna. Jedną z ważnych zalet takiego rozwiązania jest większa dostępność – nie trzeba tu jak w przypadku zakupu mieszkania dysponować dużym budżetem ani zadłużać się w banku często na połowę swojego życia. Nie bez znaczenia jest także możliwość szybkiej zmiany miejsca zamieszkania – do chęci przeprowadzki niekoniecznie potrzeba drastycznych zmian w życiu, wystarczy na przykład chęć poznania innych rejonów miasta, zmiana uczelni lub znalezienie po studiach pracy w zupełnie innym mieście. Jeżeli chcemy sprofilować swoją inwestycję przede wszystkim pod wynajem studentom, należy dobrze wybrać lokalizację – im bliżej uczelni, na której nasz lokator ma wydział, tym lepiej. Jeżeli jednak mieszkanie jest nieco oddalone od uczelni, koniecznie musi być z nią dobrze skomunikowane. Samochody są coraz powszechniejsze wśród studentów, jednak to transport publiczny jest tym częściej wybieranym. Kwestia okolicy ma tak naprawdę dla większości studentów mniejsze znaczenie. Zazwyczaj akceptowalna jest mniej atrakcyjna okolica, jeśli tylko zaproponowana cena będzie się mieściła w studenckim budżecie. Ważne jednak, by w pobliżu znajdowały się sklepy – dyskonty i sklep osiedlowy czynny najlepiej do późnych godzin wieczornych lub całodobowy. Jeżeli tylko zadbamy o atrakcyjność naszego mieszkania pod tymi względami, doskonale trafimy w gust poszukujących mieszkań studentów.
Atrakcyjność mieszkań na sprzedaż na Starym Mieście we Wrocławiu
Mieszkania na sprzedaż na Starym Mieście we Wrocławiu są coraz atrakcyjniejszym nabytkiem dla inwestorów, coraz częściej inwestują oni bowiem nie tylko w nowe lokale znajdujące się na strzeżonych osiedlach, ale również w odnowione i wyremontowane kamienice. Wartość takowych może wzrosnąć aż o 30% w stosunku do ceny pierwotnej. Jeżeli dodatkowo znajdują się w samym sercu miasta, ich wartość rośnie jeszcze bardziej, bo nawet aż o 50%. Jednakże tego typu inwestycje wiążą się ze sporymi nakładami finansowymi, dlatego preferowaną przez inwestorów formą działania w takich przypadkach są specjalnie tworzone grupy inwestycyjne. Pozwala to nie tylko na skuteczną optymalizację kosztów, ale również sprawniejsze i szybsze działanie. Jeżeli zdecydujemy się zainwestować w mieszkanie w jednej z takich kamienic na Starym Mieście, bez problemu je odsprzedamy...
Dla turystów
…jeżeli tylko w międzyczasie nie uznamy, że znacznie lepszym pomysłem jest jego wynajem. W 2017 roku do Wrocławia zawitało prawie 5 milionów turystów! Aż 300 tysięcy z nich stanowili obcokrajowcy. Skąd ich aż tylu? Wrocław jest pięknym miastem, w którym panuje wyjątkowa atmosfera stanowiąca mariaż nowoczesności z widoczną na wielu ulicach przeszłością. Nie bez znaczenia jest przyznany naszemu miastu prestiżowy tytuł European Best Destination. Turyści wynajmujący mieszkania podczas swojego pobytu w mieście najchętniej oblegają oczywiście okolice Starego Miasta, jednak popularne są również coraz modniejsze Krzyki czy Sępolno. Jeśli zdecydujemy się na sprzedaż nieruchomości położonej na wrocławskim Starym Mieście, możemy spodziewać się, że nowy nabywca wynajmie ją właśnie turystom lub lokalnym pasjonatom ścisłych okolic Rynku.