Tanie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu cieszą się dużym zainteresowaniem. Są to najczęściej kawalerki, mieszkania 2-pokojowe do remontu, mieszkania w gorszym usytuowaniu (suterena, poddasze) lub obciążone problemami ( np. licytacja komornicza).  Ich cena bywa na tyle jednak atrakcyjna, że cała inwestycja wciąż jest niezwykle opłacalna. Takie lokum można nabyć z myślą o własnym użytkowaniu, z przeznaczeniem na wynajem lub późniejszej odsprzedaży z dużym zyskiem.

Spis treści
Kto poszukuje tanich mieszkań?
Nieruchomości – dobra inwestycja krótkoterminowa i długoterminowa
Jak kupić tanie mieszkanie we Wrocławiu?
Licytacja komornicza
Wykup mieszkania od państwa
Poddasze do adaptacji
Mieszkanie do remontu
Mieszkanie z wielkiej płyty
Tanie mieszkania z rynku pierwotnego
Pomoc przy kupnie mieszkania

Tanie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu. Kto ich poszukuje?

Tanie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu poszukują przede wszystkim inwestorzy oraz ludzie z mniejszym portfelem, którzy nie  mogą pozwolić sobie na kosztowny kredyt hipoteczny i nie posiadają dużych zasobów finansowych. Obecnie sfera nieruchomości stała się również bardzo atrakcyjnym miejscem dla osób, które wybrały ten sposób uzyskiwać dochody. Podczas, gdy poszczególne rynki ulegają ciągłym wahaniom, mieszkania z reguły utrzymują swoją wartość lub ich cena systematycznie rośnie. Nieruchomości  stały się  szczególnie interesujące, wraz z pojawieniem się na naszym rynku  zjawiska flippingu mieszkań. W polskich warunkach jest to coraz częściej stosowany sposób polegający na kupowaniu mieszkań, zwykle po cenie niższej niż rynkowa, po czym odsprzedawania ich z zyskiem. Oprócz tego z ofert tanich mieszkań korzystają czasem prywatni kupcy, którzy skupiają się przede wszystkim na potencjale lokalizacyjnym takiego miejsca i chcą urządzić mieszkanie po swojemu.

Inwestorzy

Główna grupa, która będzie zainteresowana takimi ofertami sprzedaży to z pewnością inwestorzy. Są to często osoby prywatne, które po zgromadzeniu odpowiedniego kapitału zajmują się działaniami na rynku nieruchomości w celach typowo zarobkowych. Niektórzy traktują to jako dodatkowe zajęcie, lecz obecnie na rynku nie brakuje już osób dla których jest to podstawowe źródło dochodów. Nieruchomości są dobrą lokatą finansową, gdyż bardzo rzadko tracą one na wartości, a przeważnie tendencja jest wręcz odwrotna. W kontekście tanich mieszkań kupcami są zwykle ludzie zajmujący się flippingiem nieruchomości. Zwykle odbywa się to w krótkiej lub średniej perspektywie czasowej, w odróżnieniu od inwestycji, w których nieruchomość jest traktowana jako typowa, długofalowa lokata kapitału.

Tanio kupić, drogo sprzedać – to sposób na jednorazowy przypływ gotówki. Okazyjny zakup mieszkania, jego wyremontowanie i odsprzedanie z zyskiem to tym bardziej intratna inwestycja, że stosunkowo wysoki zysk szybko jest widoczny na Twoim koncie. W przeciwieństwie do niej inwestycja długoterminowa, jaką jest wynajmowanie mieszkania, to proces rozłożony na lata, w którym niewiadomą i ryzykiem mogą się okazać lokatorzy. Na zysk z wynajmu będziesz musiał poczekać nieco dłużej, za to suma comiesięcznych kwot wpływających na konto może docelowo przewyższyć tę, jaką mógłbyś uzyskać w wyniku sprzedaży mieszkania.

Tanie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu  z rynku wtórnego – jak kupić

Tanie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu  są dostępne na różne sposoby. Obojętnie, czy będą to inwestycje długoterminowe, czy krótkoterminowe, ważne będzie znalezienie odpowiedniego mieszkania. Odpowiedniego, czyli usytuowanego w dogodnym dla przyszłych lokatorów miejscu – w miastach będzie to centrum, w ośrodkach uniwersyteckich – tereny w pobliżu obleganych wydziałów uczelni. Poniżej prezentujemy okazyjne sposoby, z których możemy skorzystać.

Skorzystaj  z licytacji komorniczej

Nawet o jedną trzecią taniej można kupić mieszkanie, które wystawił do sprzedaży komornik. Pozwala mu na to Kodeks Postępowania Cywilnego. W pierwszej licytacji minimalna cena nie może być niższa niż 75% wartości rynkowej. Gdy w wyniku pierwszej licytacji mieszkanie nie zostanie sprzedane, druga licytacja zaczyna się od ceny wywoławczej na poziomie zaledwie dwóch trzecich wartości.

Dostęp do ofert o licytacjach komorniczych jest ograniczony, należy śledzić ogłoszenia w siedzibie sądu rejonowego, urzędzie gminy i miejscowej gazecie. Zgodnie z prawem istnieje bowiem wymóg rozpowszechniania tego typu informacji jedynie za pomocą tablicy ogłoszeń w urzędzie gminy i siedzibie sądu rejonowego oraz poprzez ogłoszenie w poczytnej gazecie. To żadna tajemnica, że z mediów tych praktycznie nie korzystają osoby, zainteresowane zakupem mieszkania. Co więcej, przystąpienie do licytacji uwarunkowane jest dysponowaniem stosunkowo dużą ilością gotówki. W pierwszej kolejności wymagane jest wpłacenie rękojmi, w drugiej – zapłacenie w ciągu miesiąca wylicytowanej kwoty. Jednak nawet to nie gwarantuje, że będziesz mógł swobodnie dysponować zakupionym mieszkaniem. Zdarza się bowiem, że jest ono zajmowane przez poprzedniego właściciela. W praktyce utrudnia to natychmiastowe korzystanie z mieszkania z licytacji komorniczej i traktowanie go jako inwestycji, która ma przynieść szybki zysk. Zgodnie z prawem nie można go wyrzucić na bruk. Niezbędne jest wtedy uruchomienie postępowania sądowego o eksmisję. W jej wyniku trzeba będzie zapewnić lokatorowi inny lokal lub czekać na przydział takowego przez gminę. Praktyka pokazuje, że tego typu sprawy ciągną się latami. Pojawia się tu jednak światełko w tunelu. Odszkodowania za niedostarczenie lokatorowi lokalu socjalnego lub tymczasowego można się domagać od gminy.

Wykup mieszkania od Lasów Państwowych

Kolejnym sposobem na tanie, własne „M”, jest wykup mieszkania od gminy, państwowego pracodawcy, Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, Lasów Państwowych lub PKP. Tego typu transakcje normuje kilka różnych ustaw, ale umożliwiają zakup mieszkania nawet za 3,75% wartości nieruchomości. Problem w tym, że uprawnionymi do nabycia z wysokimi bonifikatami są najemcy lokali, a czasem też osoby im bliskie, mieszkające z nimi na stałe. Jak wygląda taka procedura na przykładzie wykupu mieszkania od Lasów Państwowych? Po pierwsze, dotychczasowy właściciel powinien ogłosić chęć sprzedaży mieszkań. Ponadto najemca musiał przepracować lub przynajmniej wynajmować mieszkanie, należące do Lasów Państwowych przez trzy lata. Dopiero wtedy uzyskuje on możliwość skorzystania z przysługującego mu prawa pierwszeństwa nabycia i bonifikaty. Wynosi ona 6% za każdy rok zatrudnienia i 3% za każdy rok najmu. W sumie nie może jednak przekroczyć 95% wartości nieruchomości, w przypadku osób, które w Lasach Państwowych przepracowały minimum 3 lata. Za 5% wartości zajmowane mieszkania mogą wykupić także emeryci i renciści. W obu tych przypadkach należność można rozłożyć na 60 miesięcznych rat, przy czym oprocentowanie nie ma prawa wynieść więcej niż 2 pp. stopy referencyjnej, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Obecnie maksymalnie byłoby to więc 5,75%. Ponadto osoby, które w Lasach Państwowych nie pracowały, ale wynajmują mieszkanie od przynajmniej 3 lat i mają umowę na czas nieokreślony, mogą skorzystać z bonifikaty, nieprzekraczającej 45% wartości nieruchomości. W tej beczce miodu jest jednak i łyżka dziegciu. Jeśli przed upływem 5 lat od nabycia mieszkania z bonifikatą lokal zostanie sprzedany, to Lasy Państwowe wystąpią o zwrot bonifikaty, powiększonej o wzrost cen nieruchomości.

Zamieszkaj w suterenie lub na poddaszu

Tanie mieszkania znajdują się najczęściej w suterenie budynku, na parterze lub na poddaszu. W związku z mało atrakcyjnym usytuowaniem mieszkania takie mieszkania nie cieszą się zbytnią popularnością, przez co ich ceny są bardziej przystępne. Na rynku dostępne są oferty sprzedaży powierzchni tuż pod dachami  atrakcyjnych kamienic. Aby takie lokale zaadoptować na cele użytkowe, niezbędne jest poniesienie niemałych nakładów. Cena ich zakupu jest jednak bezkonkurencyjna, a prace adaptacyjne można przeprowadzić we własnym zakresie, co obniża koszty. Przykład? Według analiz WGN cena mieszkania z rynku wtórnego we Wrocławiu wynosi 7 tys. zł mkw. Mieszkanie w dobrym stanie choć wymagające remontu lub prac adaptacyjnych, w dobrej lokalizacji można kupić nawet za 70% tej ceny.

Mieszkania do remontu

Jeśli potencjalnego kupującego przeraża skala prac budowlanych, jaką trzeba przeprowadzić, aby zaadoptować poddasze dla celów mieszkalnych, rozwiązaniem może być nabycie mieszkania w stanie do remontu. Na rynku regularnie pojawiają się oferty tanich mieszkań do remontu na sprzedaż we Wrocławiu, natomiast te naprawdę okazyjne szybko znajdują kupców. Przeglądając takie propozycje trzeba zachować szczególną czujność i zwrócić uwagę na więcej szczegółów, weryfikując też potem informacje podane przez sprzedawcę ze stanem faktycznym. Pozwoli to na rozsądne oszacowanie potencjalnych kosztów remontu, żeby ocenić czy zakup rzeczywiście będzie opłacalny. Przy okazji warto zwrócić uwagę także na sam budynek, w którym znajduje się lokal mieszkalny oraz jego najbliższą okolicę. Kupione mieszkanie można bowiem zmienić, lecz samo otoczenie jest czynnikiem zewnętrznym, na który nabywca nie ma już wpływu.

Mieszkanie z wielkie płyty

Gdy nabywca ma ograniczony budżet na zakup mieszkania rozwiązaniem może okazać się lokal w budynku z wielkiej płyty. W tym typie budownictwa wiele osób odpychają: skrajnie modernistyczna architektura, krzywe ściany, problemy z wentylacją, akustyką i termoizolacyjnością czy chociażby wielkość i wysokość pokoi. Nie brakuje także osób, wątpiących w trwałość budynków, wzniesionych w technologii wielkopłytowej i wskazujących na złą jakość połączeń między płytami. Po drugiej stronie barykady stoją natomiast zwolennicy budynków tego typu budownictwa, którzy wskazują na dobrze rozwiniętą infrastrukturę, często atrakcyjną lokalizację i świetną komunikację, a także duże przestrzenie między poszczególnymi blokami na terenie osiedli, budowanych w technologii wielkopłytowej. Największym atutem jest jednak cena – zamiast mieszkania w nowym budownictwie można kupić ponad dwa razy większe w bloku z wielkiej płyty. Skąd takie różnice? Lokale w blokach z wielkiej płyty mają o jedną czwartą mniejsze metraże – przy założonej liczbie pokoi, a poza tym każdy metr jest o tyle samo tańszy niż w nowych blokach.

Tanie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu  z rynku pierwotnego

Gdyby nabywca chciał zamieszkać w lokalu o wyższym standardzie, to relatywnie tanie mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu znalazłby u dewelopera, ale będą one zlokalizowane najczęściej na obrzeżach miasta. Rozwiązanie takie niesie za sobą jednak pewne problemy. Po pierwsze, obrzeża są zazwyczaj źle skomunikowane z centrum. Po drugie, obecnie dostępne w sprzedaży mieszkania zazwyczaj znajdują się dopiero w budowie, a więc na odebranie kluczy można czekać nawet dwa lata. Ostatnim mankamentem jest standard deweloperski wymagający jeszcze wykończenia. Jest to dodatkowy koszt rzędu minimum kilkuset złotych, w przeliczeniu na metr kwadratowy. Zakup od dewelopera nowego mieszkania na obrzeżach może mieć jednak pewne plusy. Po pierwsze, wraz z rozwojem miasta obrzeża zyskują coraz lepsze połączenie z centrum, przez co lokalizacja staje się coraz bardziej atrakcyjna. Ponadto, chcąc sprzedać tego typu lokal w perspektywie nawet 10 lat, będzie się dysponowało relatywnie nowym mieszkaniem o przyzwoitym standardzie. Z każdym rokiem taka definicja coraz mniej przystaje do kilkudziesięcioletnich budynków z wielkiej płyty. Przed zakupem pierwszego lokum trzeba więc sprawdzić, jaką ofertę najtańszych mieszkań posiadają deweloperzy.

Tanie mieszkanie na sprzedaż we Wrocławiu znajdzie Ci dobry pośrednik nieruchomości.

Znalezienie taniego mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu w okazyjnej cenie często jest kwestią szczęśliwego splotu wydarzeń, na który nie zawsze możesz liczyć. Znacznie więcej może dać Ci spotkanie z doradcą nieruchomości i skorzystanie z jego wiedzy oraz doświadczenia. Jeżeli poszukujesz takich mieszkań do remontu we Wrocławiu, to zachęcamy do korzystania z bazy WGN, gdzie systematycznie pojawiają się tego typu oferty.

 

Dagmara Komarnicka
Dział Analiz WGN