Pilnie sprzedam mieszkanie we Wrocławiu - tylko jak do tego podejść, żeby sfinalizować transakcję szybko i na korzystnych warunkach? To pytanie zadaje sobie wielu sprzedających. Kluczem jest odpowiednie przygotowanie oferty sprzedażowej oraz samego lokum. Ważna jest też dobra promocja ogłoszenia, w czym może pomóc pośrednik, podobnie jak z dopełnieniem formalności. Do całego tematu trzeba również podejść racjonalnie i uczciwie względem nabywcy, co pomoże w szybkim dojściu do porozumienia.

Spis treści
Jakie powinny być pierwsze kroki?
Odpowiednie przygotowanie ogłoszenia i prezentacji
Dobra promocja
Co powinno się znaleźć w ogłoszeniu?
Korzystne zaprezentowanie lokalu mieszkalnego
Zadłużone nieruchomości

Pilnie sprzedam mieszkanie we Wrocławiu. Od czego warto rozpocząć?

Przy pilnej sprzedaży mieszkania we Wrocławiu bardzo ważne jest racjonalne oszacowanie wartości mieszkania. Obecnie nabywcy mają do dyspozycji wiele ofert, więc mogą je spokojnie porównać. Dzięki temu szybko zorientują się także, jeżeli cena będzie zawyżona. Oczywiście sprzedawca może po jakimś czasie zweryfikować taką wycenę, lecz znacząco opóźni to cały proces. W przypadku odsprzedaży lokum zawsze rodzi się również pytanie, o to jak postępować w kwestii ewentualnych prac remontowych. W wielu mieszkaniach pewne modernizacje są wręcz potrzebne, lecz czasem warto pozostawić je w gestii kupującego, zwłaszcza jeśli chcesz jak najszybciej dopiąć transakcję.

Rzetelna wycena nieruchomości - od czego będzie zależała cena?

Przy sprzedaży mieszkania zawsze kluczowym i newralgicznym momentem jest ustalenie oczekiwanej ceny. W przypadku rynku wtórnego czasem są one nieco przeszacowane, gdyż obie strony są gotowe podjąć się jeszcze pewnych negocjacji. Z takimi praktykami trzeba jednak bardzo uważać, zwłaszcza jeżeli liczysz na dopełnienie transakcji w krótkim odstępie czasu. Nabywcy mają obecnie do dyspozycji różne źródła i statystyki, które pozwalają porównać im rynkowe stawki. Jeżeli znacząco zawyżysz wartość nieruchomości, to może się zdarzyć, że nikt nie wyrazi zainteresowania taką ofertą. Częstym błędem jest też kierowanie się kwestiami sentymentalnymi. Przy dokonaniu wyceny trzeba jednak brać pod uwagę aspekty obiektywne, które liczą się dla nabywcy. Dotyczy to w szczególności lokalizacji oraz podobnych ofert na rynku nieruchomości. Na cenę wpływa także metraż i stan samego budynku.

Biało-niebieska łazienka
fot. pixabay.com

Lokalizacja

Większość osób zajmująca się rynkiem mieszkaniowym jest zgodna, że lokalizacja jest jednym z kluczowych czynników przy wszelkich transakcjach tego typu. To w jakim rejonie miasta znajduje się mieszkanie, znacząco wpływa na jego cenę. We Wrocławiu najdroższe są lokale znajdujące się w Śródmieściu i na Starym Mieście. Wynika to z faktu, że jest to ścisłe centrum stolicy Dolnego Śląska, gdzie liczba lokali na sprzedaż jest mocno ograniczona, a deweloperzy dokonują też niewielu inwestycji, z uwagi na brak dostępnej powierzchni. Takie oferty są zatem bardzo atrakcyjne i zwykle błyskawicznie znajdują się na nie chętni nabywcy. Nawet na rynku wtórnym można tam oczekiwać nawet kilkunastu tysięcy złotych za m2, a przynajmniej pułapu powyżej 10 000/m2. Nieco niższe, ale wciąż bardzo dobre pieniądze możesz uzyskać za niektóre nieruchomości na Krzykach, zwłaszcza ulokowane w północnej części tej dzielnicy, a więc blisko Śródmieścia. Ogółem Krzyki są zresztą niezwykle popularnym rejonem Wrocławia, więc zwykle nie brakuje chętnych na znajdujące się tutaj lokale. Dotyczy to także wschodniej części dzielnicy Fabryczna, która graniczy z Krzykami oraz Starym Miastem. Opłaty w tych okolicach nieraz oscylują w granicach 7000-8000 zł/m2, nawet w kontekście lokum w starszym budynku. Zdecydowanie większym problemem jest sprzedaż mieszkania znajdującego się w dalszych zakątkach tych dzielnic lub na peryferiach miasta. Ustalając cenę trzeba się wtedy kierować tym, iż na rynku dostępnych jest mnóstwo ofert od deweloperów. Nowe mieszkania są atrakcyjne dla kupców, więc w przypadku takich rejonów miasta, na rynku wtórnym może ich przekonać tylko naprawdę korzystna cenowo oferta. Kalkulując wartość takiego lokalu, warto wziąć pod uwagę sytuację komunikacyjną względem centrum miasta. Jeśli w pobliżu znajdują się przystanki lub drogi szybkiego ruchu, to wpływa to pozytywnie na atrakcyjność lokalu. Bardzo ważna jest także lokalna infrastruktura w otoczeniu takiego lokum. Nabywca chętniej sięgnie po mieszkanie, przy którym odnajdzie sklepy i liczne punkty usługowe.

Sytuacja rynkowa

Warto mieć na uwadze, że sytuacja na rynku nieruchomości z roku na rok ulega zmianie. Szykując się do sprzedaży, powinieneś zatem systematycznie śledzić giełdę mieszkań. Dzięki temu będziesz się orientował jakie są średnie ceny za lokale w danym rejonie miasta i czego mniej więcej oczekują nabywcy. Następnie możesz odnieść te kwestie do swojego lokum, żeby w realny sposób ocenić jego wartość. W sytuacji w której liczy się możliwie jak najszybsza sprzedaż, ważne jest to, żeby nie windować ceny ponad średnią. Na taką taktykę mogą się zdecydować sprzedawcy, którzy działają w dłuższej perspektywie czasowej, więc mogą się pokusić o próbę osiągnięcia nieco wyższego zysku, jeżeli uda im się znaleźć odpowiedniego kupca. To jednak pracochłonny proces, który zabiera wiele czasu. Przy takim postępowaniu na właściwego nabywcę można czekać parę miesięcy, a czasem i lat.

Metraż i stan budynku

Oczywiście im więcej m2 powierzchni ma dane mieszkanie, tym będzie droższe, lecz ważny jest przy tym sam układ pomieszczeń. Dla kupujących istotna jest liczba pokoi oraz to czy mają one charakter nieprzechodni, gdyż takie są najbardziej cenione. Obecnie raczej niechętnie patrzy się też na lokale z niewielką kuchnią. Zgodnie z obecnymi trendami, większość osób preferuje aneks kuchenny połączony z salonem, dzięki czemu mieszkanie wydaje się bardziej przestronne i widne. Dodatkowo ważne jest to czy lokal posiada balkon lub taras. Tych elementów formalnie nie wlicza się do podawanego metrażu - znacząco wpływają one jednak na atrakcyjność oferty, a co za tym idzie jej wyższą cenę. Nabywcy patrzą także na cały budynek, a w pierwszej kolejności jego wiek. W przypadku starszych budynków, ważne jest to czy obiekt jest utrzymany w dobrym stanie, co świadczy o osobach zarządzających kompleksem. Na cenę wpływa też kondygnacja na której znajduje się mieszkanie oraz dostępność windy, która może zniwelować dyskomfort związany z ulokowaniem na wyższym piętrze.

Czy warto remontować mieszkanie przed sprzedażą?

Przy starszych lokalach z pewnością widać już ślady użytkowania, lecz sprzedawcy zwykle zastanawiają się czy warto dokonywać prac remontowych przed sprzedażą. W sytuacji, w której sprawa sprzedaży jest pilna, nie powinno się zabierać za większe renowacje, gdyż pochłaniają one pieniądze, a przede wszystkim cenny czas. Nawet jeśli lokum wymaga odświeżenia lub poważniejszych prac, to wciąż możesz znaleźć na nie chętnego nabywcę, jeżeli mieszkanie jest dobrze zlokalizowane. W praktyce znaczna część kupców poszukuje wręcz właśnie mieszkań do remontu, samemu zajmując się potem odnowieniem lokalu i jego odsprzedażą z zyskiem. Przy ustalaniu ceny trzeba wtedy wziąć pod uwagę koszty takich prac, lecz sprzedawca nie musi się nimi przejmować i może szybciej dopiąć transakcję. Mimo wszystko nawet przy takim postępowaniu, rozsądne będzie zajęcie się niewielkimi sprawami, takimi jak gruntowne sprzątanie, dokręcenie klamek czy naoliwienie zawiasów. Takie małe aspekty to co najwyżej dwa-trzy dni dodatkowej pracy, a przyczynią się do zrobienia lepszego wrażenia na kupującym, nawet jeśli samo mieszkanie wymaga remontu.

Trzymanie kluczy od mieszkania
fot. pixabay.com

Pilnie sprzedam mieszkanie we Wrocławiu! Jak skonstruować takie ogłoszenie?

Pilnie sprzedam mieszkanie we Wrocławiu - tego typu ogłoszenia muszą być naprawdę starannie przygotowane. Przy podaniu zdawkowej ilości informacji, mogą jedynie wzbudzić niepokój u potencjalnych nabywców. Z pewnością warto nie tylko szczegółowo opisać samo mieszkanie, ale też wspomnieć o stanie całego budynku. Dla kupujących ważne są także informacje dotyczące bezpośredniej okolicy danego lokum. Przy publikowaniu ogłoszenia musisz pamiętać, że udostępnienie go w wielu miejscach, zwiększa szansę znalezienia kupca. Podstawą są również dobrze przygotowane zdjęcia, gdyż nikt nie umówi się na oglądanie mieszkania w ciemno. Proces samej prezentacji lokalu odgrywa zresztą kluczową rolę, która często przyczynia się do szybkiego dojścia do porozumienia.

Ogłoszenie w wielu miejscach - skorzystaj z pomocy WGN!

Kwestia zbycia nieruchomości bywa procesem żmudnym, więc żeby go przyspieszyć, trzeba nie tylko przygotować atrakcyjną ofertę, ale i odpowiednio ją promować. W obecnych czasach podstawowym działaniem jest zatem zamieszczenie ogłoszenia w wielu miejscach w sieci. Dla osoby prywatnej może to być jednak dość czasochłonne i wiązać się potem z kontrolowaniem licznych obszarów działania. Jeżeli chcesz sprzedaż mieszkanie we Wrocławiu, to zachęcamy skorzystania z usług Wielkiej Giełdy Nieruchomości. Korzystając z naszej oferty masz pełen wpływ na to jak będzie się prezentowało ogłoszenie, a sam portal odwiedzają codziennie nawet tysiące ewentualnych kupców. Dodatkowo promujemy także oferty na kilkudziesięciu innych serwisach, co znacząco wpływ na ich zasięg. Z pomocą WGN cały proces z pewnością przebiegnie zatem sprawniej i szybciej.

O czym warto wspomnieć w ogłoszeniu?

Poza podstawowymi informacjami warto wspomnieć o tym jak prezentuje się sam budynek oraz najbliższa okolica. Wbrew pozorom są to kwestie na które patrzy obecnie wielu nabywców. Dobrze jest zatem przekazać, gdzie znajdują się najbliższe przystanki komunikacji miejskiej oraz jaką infrastrukturę można znaleźć w bezpośrednim sąsiedztwie. Jeżeli blisko mieszkania dostępne są tereny zielone, to na pewno trzeba też zamieścić taką informację, ponieważ jest to obecnie czynnik znacząco wpływający na atrakcyjność oferty. Kwestią o której nie można zapomnieć, są dobre zdjęcia. To one stanowią wizytówkę i bez nich nie dojdzie do żadnej transakcji. Powinieneś zatem mocno skupić się na tym punkcie, wykonując fotografie przy odpowiednim oświetleniu - przyciemnione lub mało staranne zdjęcia z pewnością odstraszą potencjalnych kupców. Przed zrobieniem dokumentacji, trzeba oczywiście starannie wysprzątać i uporządkować mieszkanie. Lepiej usunąć z zasięgu wzroku zbędne dodatki oraz akcesoria, by dać klientowi lepszy pogląd na całość lokalu.

Jak przygotować się do prezentacji?

Momentem kulminacyjnym przy dopinaniu transakcji jest etap obejrzenia mieszkania. Jeżeli oferta wzbudziła zainteresowanie potencjalnego nabywcy, to ta część ma go utwierdzić w przekonaniu, iż musi kupić dane mieszkanie. Poza posprzątaniem lokum, na czas wizyty powinieneś schować wszystkie rzeczy osobiste, zarówno podręczne, jak i choćby prywatne pamiątki czy zdjęcia. To prosty zabieg, który sprawi, iż nabywca nie będzie się skupiał na historii życia sprzedawcy, lecz zacznie samemu wyobrażać sobie siebie w danym lokalu. Ważna jest świeżość i zapach panujący w mieszkaniu - przy tym ostatnim dobry efekt może dać choćby parę świeczek zapachowych, które wprowadzą do wnętrza przyjemną atmosferę. Podczas samego spotkania powinieneś być pozytywnie nastawiony oraz rzetelnie i starannie informować nabywcę o stanie mieszkania. To wzbudzi w nim zaufanie, które jest kluczem do satysfakcjonującego sfinalizowania transakcji.

Różowa świnka skarbonka
fot. pixabay.com

Sprzedam pilnie zadłużone mieszkanie we Wrocławiu. Jak postępować w takiej sytuacji?

Kwestia pilnej sprzedaży zadłużonego mieszkania we Wrocławiu nie jest z pewnością prosta. Jeżeli masz jednak problemy finansowe, które mogą przełożyć się na lokum mieszkalne, zdecydowanie więcej zyskasz sprzedając je samemu, a nie czekają na zajęcie go przez komornika. Nabywcy takich lokali zachowują szczególną ostrożność, więc trzeba zachować wobec nich szczerość i bez problemu udostępniać wszelkie informacje czy dokumenty. Taka postawa pozwoli uzyskać możliwie najkorzystniejsze warunki. Istnieją także różne sposoby odnośnie dogadania się z nabywcą w kwestii samego rozliczenia.

Dlaczego warto samemu sprzedać takie mieszkanie?

W kontekście nieruchomości długi mogą mieć różne podłoże. Czasem może być to obciążenie hipoteczne czy związane z zadłużeniem wobec spółdzielni mieszkaniowej. Właściciel może mieć też jednak długi z innego tytułu, które mogą zostać pokryte wskutek zajęcia komorniczego i licytacji takiego lokalu. Przeważnie dla takiej osoby nie jest to jednak korzystna sytuacja. W licytacji komorniczej za pierwszym razem cena wynosi 3/4 szacowanej wartości, ale jeżeli nie znajdzie się nabywca, to przy drugim podejściu będzie to już zaledwie 2/3 ceny oszacowania. Z perspektywy właściciela o wiele korzystniejsze jest zatem sprzedanie mieszkania po niższej wartości niż rynkowa, lecz zanim dojdzie do postępowania z udziałem komornika. W większości przypadków uzyska się wtedy więcej pieniędzy za takie lokum, które pozwoli na spłatę większej części zadłużenia.

Jakie są możliwości przy takich transakcjach?

Obecnie dość popularne na rynku nieruchomości stały się sprzedaże mieszkań obciążonych kredytem hipotecznym. W większości przypadków banki zgadzają się, żeby obciążenie hipoteczne przeszło na nowego nabywcę, jeżeli mają problem z klientem-dłużnikiem. Oczywiście w takiej sytuacji, przy sprzedaży lokum musisz stosownie obniżyć swoją ofertę o poziom hipoteki do spłacenia. Dłużnik, który jest właścicielem lokalu, ale zalega spółdzielni/wspólnocie z czynszem czy opłatami, ma prawo sprzedać mieszkanie, lecz nabywca musi oczywiście wiedzieć o zadłużeniu, co potwierdza się w umowie i akcie notarialnym. W takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania. Po pierwsze dłużnik może zobowiązać się, że w określonym terminie od zawarcia umowy, spłaci dług ze środków, które uzyska od kupującego. Alternatywą jest przejęcie obciążenia przez nowego nabywcę. Dla kupców i tak nie jest to zwykle ryzykowne, gdyż cena jest wtedy obniżona na tyle, że na pewno na tym nie tracą, a często nawet zyskują, natomiast sprzedający przystaje na to, gdyż zależy mu na jak najszybszej sprzedaży. Jeżeli myślisz o sprzedaży mieszkania we Wrocławiu, to przede wszystkim musisz rzetelnie podejść do wyceny nieruchomości, z uwzględnieniem wielu czynników. Szczególnie istotne są w tym kontekście lokalizacja oraz stan mieszkania i całego budynku. Decydując się na zbycie lokum, musisz przygotować atrakcyjną ofertę i przedstawić ją w wielu miejscach. Zachęcamy przy tym do skorzystania z naszych usług, gdyż odpowiednio zareklamujemy ogłoszenie i pomożemy w dopełnieniu transakcji, dzięki czemu szybciej znajdziesz kupca na swoje mieszkanie.